Co robią bankierzy inwestycyjni? Szczegółowy przewodnik

Category: Zwłaszcza Jeśli
17 lutego 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co robią bankierzy inwestycyjni?

Oto artykuł, który wyjaśnia w uproszczony sposób wszystko, co musisz wiedzieć o działalności banków inwestycyjnych typu Bulge Bracket (takich jak Goldman Sachs i Morgan Stanley) oraz rolach i harmonogramach pracy bankierów inwestycyjnych.

Co to jest bank inwestycyjny?

„Bank inwestycyjny to instytucja finansowa oferująca szereg usług, od doradztwa finansowego, gwarantowania emisji, obrotu, badań, pozyskiwania kapitału, emisji akcji i obligacji, po doradztwo w zakresie fuzji i przejęć. Zazwyczaj są zaangażowani tam, gdzie dzieje się przenoszenie dużych ilości pieniędzy. „

Zazwyczaj klientami banków inwestycyjnych są duże korporacje biznesowe, ale czasami osoby fizyczne o wysokiej wartości netto (HNI) mogą również korzystać z tych usług.

Nie daj się zmylić, czytając termin „bankowość, ponieważ bankowość inwestycyjna bardzo różni się od bankowości tradycyjnej i komercyjnej pod względem podstawowej działalności.

Istnieje jednak wiele banków tradycyjnych i komercyjnych, które oferują usługi bankowości inwestycyjnej, ale nie odwrotnie.

Co robią bankierzy inwestycyjni?

Zobaczmy opis stanowisk tych bankierów inwestycyjnych.

Aby zrozumieć, czym zajmują się bankierzy inwestycyjni, weźmy przykład.

Załóżmy, że konkretna firma o nazwie Firma X potrzebuje więcej pieniędzy. Potrzebują go do budowy zakładu produkcyjnego lub fabryki, mówiąc językiem laików, lub muszą zatrudniać więcej pracowników.

Jednym ze sposobów, w jaki firma może zdobyć więcej pieniędzy, jest emisja obligacji lub akcji.

Jak sami to określili bankierzy inwestycyjni, emitowanie obligacji lub akcji oznacza w rzeczywistości pożyczanie pieniędzy od nieznajomych. Oczywiście proces jest o wiele bardziej skomplikowany, więc tutaj wkraczasz bankier inwestycyjny.

Musisz przekonać ludzi do inwestowania w Spółkę X, kupując te akcje i obligacje.

Dlatego za pośrednictwem Ciebie Firma X zrzeka się praw do swoich części w zamian za pieniądze.

Niniejsza umowa jest prawnie sformatowana przez wspomniane akcje lub obligacje.

Relacje między Firmą X i jej inwestorami, jak również procedury prawne, dokumentacja i doradztwo – wszystko zależy od Ciebie.

W tej chwili musisz poświęcić trochę czasu i pomyśleć, czy to właściwa ścieżka dla Ciebie. Czy masz to, czego potrzeba, aby być osobą odpowiedzialną za tego rodzaju odpowiedzialność i pieniądze? Jeśli tak, czytaj dalej, ponieważ mamy dla Ciebie doskonałą radę, jak dotrzeć do tego punktu.

Kolejne pytanie, które możesz sobie zadać na tym etapie, dotyczy tego, dlaczego firma X i jej inwestorzy potrzebują Cię do obsługi transakcji.

Po prostu dlatego, że masz szczęście i ponieważ większość firm tak naprawdę nie wie, jak handlować.

Potrzebują doradcy lub pośrednika, jeśli zechcesz to za nich zrobić. A ponieważ jest to dla nich tak znakomita praca, są gotowi zapłacić za to ogromne pieniądze.

Kontynuując ten proces, gdy ty, bankier inwestycyjny, zdecydowałeś i rozliczyłeś się z inwestorami, musisz przeprowadzić „due diligence. Mówiąc najprościej, musisz upewnić się, że księgowi firmy X twierdzą, że jej sytuacja finansowa jest dokładnie taka, jak podają.

Napiszą dla Ciebie coś, co nazywa się „prospektem, w którym dokładnie wyjaśnią, jakie jest ryzyko i korzyści związane z zakupem danych akcji lub obligacji.

Ostatnim krokiem procesu, który musisz wykonać jako bankier inwestycyjny, jest dostarczenie prospektu do działów sprzedaży i handlu w banku, dla którego pracujesz.

Ci twoi koledzy są tymi, którzy wychodzą i przekonują firmy, fundusze inwestycyjne, fundusze hedgingowe, bogatych i mniej bogatych ludzi do kupowania tych wszystkich akcji i obligacji, abyś mógł zarobić jak najwięcej pieniędzy dla firmy X.

Co robisz podczas tych wszystkich zabiegów? Możesz się zrelaksować, popchnąć ich do siebie, upewnić się, że wykonują swoją pracę i nie zajmuje im to dużo czasu. Masz też nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Jedna rada od bankierów inwestycyjnych z całego świata – nigdy nie martw się o prospekt. Nikt tego nie czyta.

To jest uproszczona, lekka i przyjemna wersja odpowiedzi na pytanie „co robią bankierzy inwestycyjni?. Oczywiście wszystkie etapy tego procesu są bardzo skomplikowane i wymagają dużo pracy i wiedzy z Twojej strony. Opierając się na tym stwierdzeniu, przyjrzyjmy się, co właściwie musisz zrobić, aby zostać bankierem inwestycyjnym.

Wszystkie działania bankiera inwestycyjnego można podzielić na 4 szerokie kategorie:

1. Zarządzanie danymiBankierzy inwestycyjni zawsze mają do czynienia z dużą liczbą liczb i dużym zestawem punktów danych.

Charakter pracy wymaga od menadżera inwestycyjnego dobrego rozbijania liczb.

Obejmuje zbieranie danych z różnych źródeł i systematyczne ich przechowywanie do wykorzystania w przyszłości.

Dane te można zbierać z wielu źródeł, takich jak raporty roczne, bilanse, raporty analityków, księgi ewidencji i raportowane dane finansowe firmy.

2. Analiza finansowaJednym z głównych obowiązków bankierów inwestycyjnych jest sprawianie, by te liczby mówiły.

Innymi słowy, do wyciągnięcia wniosków i spostrzeżeń na podstawie zebranych danych potrzeba wielu analiz finansowych i wycen.

W codziennych operacjach używają różnych modeli i narzędzi finansowych.

To najbardziej czasochłonne zadanie dla bankierów inwestycyjnych.

3. PowiązaniaBankierzy inwestycyjni, indywidualnie lub w zespole, muszą działać jako pośrednik i koordynować działania z klientami i zaangażowanymi podmiotami zewnętrznymi.

Ta aktywność jest szczególnie widoczna w przypadku profili fuzji i przejęć oraz pozyskiwania funduszy, takich jak pierwsza oferta publiczna (IPO) dla klientów.

Wymaga dużo komunikacji, zarówno ustnej, jak i pisemnej, między zaangażowanymi stronami. Ci bankierzy faktycznie współpracują z różnymi grupami branżowymi, a także z funduszami hedgingowymi.

4. Zarządzanie klientamiJest to jedno z najważniejszych obowiązków bankiera inwestycyjnego, zwłaszcza na wyższym stanowisku w organizacji.

Polega na tworzeniu raportów, prezentacji oraz interfejsu klienta. Podlegają temu firmy zajmujące się nieruchomościami i zarządzaniem majątkiem .

Ponieważ banki inwestycyjne pracują dla klientów na całym świecie, bankierzy inwestycyjni muszą dużo podróżować, aby obsługiwać swoich klientów.

Dlaczego bankierzy inwestycyjni muszą pracować przez długie godziny?

1. Praca w oparciu o potrzeby klienta

Ponieważ charakter pracy jest taki, że zarządzający inwestycjami muszą pracować zgodnie z harmonogramem i żądaniami klienta, długie godziny pracy są powszechnym widokiem w bankach inwestycyjnych.

Aby obsłużyć klientów w pilnych i natychmiastowych żądaniach, bankierzy inwestycyjni są znani ze spalania ropy o północy.

Ponadto, ponieważ dużo pracy kręci się wokół rynków kapitałowych, faktyczna praca bankiera inwestycyjnego zwykle rozpoczyna się po zamknięciu rynków akcji, dlatego zakończenie dnia pracy wymaga pozostania w biurze do późnych godzin nocnych.

2. Precyzja i dokładnośćWszędzie tam, gdzie jest dużo danych związanych z operacjami roboczymi, precyzja i dokładność mają ogromne znaczenie.

Menedżerowie inwestycyjni muszą bardzo uważać na dokładność danych, z którymi pracują, ponieważ nawet przesunięcie dziesiętne może zmienić krajobraz analizy.

W ten sposób doskonalenie pracy i upewnienie się, że w całym tym przetwarzaniu liczb nie ma absolutnie żadnych błędów, zajmuje mnóstwo czasu.

3. Bardzo mniejsze delegowanie pracyTen rodzaj usług, jakie banki inwestycyjne oferują swoim klientom, wymaga sporo czasu i wysiłku, aby przygotować wszystko na miejscu przed rozpoczęciem prawdziwej pracy.

Konieczne staje się, aby jedna osoba była odpowiedzialna i odpowiedzialna za główne zadania, aby uniknąć nieporozumień i elementu błędu, co ostatecznie prowadzi do długich godzin pracy bankiera inwestycyjnego (nie oznacza to, że bankierzy inwestycyjni nie pracują w zespole, ale , ale mają jasno rozdzielone i dobrze zdefiniowane role i obowiązki).

Jak banki inwestycyjne na Wall Street zarabiają pieniądze?

Do tej pory rozumiałeś, czym i jak pracują bankierzy inwestycyjni.

Teraz powiem ci, jak zarabiają pieniądze w tym procesie. Ponownie dochody banku inwestycyjnego można podzielić na trzy szerokie kategorie:

1. Naliczenie opłaty konsultingowejWiększość przychodów banku inwestycyjnego to z góry ustalona i stała kwota, którą pobiera on od klienta. Wycena jest zwykle wykonywana na dwa sposoby:

za. Na podstawie wysiłku:Podczas wstępnej dyskusji i określenia zakresu banki inwestycyjne przedstawiłyby szacunkowe wysiłki, jakie włożą w konkretny projekt.

Zwykle pobierają stałą stawkę dzienną lub godzinową za całkowity czas trwania projektu.

b. Oparte na wartości:W tej metodzie banki inwestycyjne obciążałyby klienta pewnym procentem wartości pieniędzy zaangażowanych w projekt.

Ta metoda jest najczęściej stosowana przy wielu fuzjach i przejęciach oraz przy emisji obligacji i akcji na giełdzie.

2. Odsetki od zebranych środkówJedną z usług świadczonych przez banki inwestycyjne jest pozyskiwanie funduszy dla swoich klientów.

Pieniądze te można pozyskać od strony zewnętrznej lub z banków inwestycyjnych.

W pierwszym przypadku pobieraliby określony procent jako opłatę, aby pomóc im zebrać ten fundusz.

W drugim przypadku otrzymaliby odsetki od pożyczki udzielonej klientowi.

Zazwyczaj jest to stały dochód do momentu całkowitej spłaty pożyczki przez klienta, ale w kilku przypadkach może to być również spłata zbiorcza na początku udzielenia pożyczki.

3. KomisjaJest to szczególnie prawdziwe w przypadku, gdy bank inwestycyjny świadczy usługi handlowe na rzecz klienta.

Pobierałyby określony procent od wszystkich transakcji, które wykonują w imieniu klienta.

Zwykle są to płyty o różnym procencie w zależności od wartości transakcji. To znowu stały dochód dla banków inwestycyjnych.

Jak zostać bankierem inwestycyjnym

Jeśli chodzi o podjęcie działań w tej sprawie, musisz zrobić trzy rzeczy. Nie bierz pod uwagę, ale rób .

Trifecta to praca na stażu akademickim . Oto szczegółowe omówienie tych kroków i wszystkich działań, które należy wykonać.

Przyjrzyjmy się ścieżce kariery w bankowości inwestycyjnej.

AcademiaChociaż w Internecie znajdziesz sporo opinii od ludzi, którzy twierdzą, że weszli do biznesu z dyplomami uniwersyteckimi, które nie są związane z dziedziną, nie polegaj na nich.

Owszem, są prawdziwe, ale są to wyjątki, które zdarzają się tak rzadko, że nie warto na nich liczyć. Przekonasz się dlaczego, kiedy zrozumiesz podbrzusze bankowości inwestycyjnej. Wszystko zaczyna się od sposobu zatrudniania ludzi w bankach inwestycyjnych.

Zapotrzebowanie na stanowisko IB jest tak duże, że w każdym banku, niezależnie od tego, jak duży czy mały, przypada około 10 kandydatów na stanowisko. To właśnie sprawia, że ​​ogłoszenia o pracę są dyskusyjne dla banków.

Nie kłopoczą się nawet paradowaniem swoich otwarć na rynku, ponieważ wiedzą, że ludzie do nich przyjdą. A ludzie to robią. Ponieważ jednak oferty pracy nie są ogłaszane publicznie, tj. W gazetach lub w Internecie, wiedzą o nich tylko osoby z branży. To prowadzi nas z powrotem do studiów wyższych.

Jeśli nie jesteś w terenie, prawie na pewno nie usłyszysz nawet o otwarciu, zwłaszcza jeśli jest to w wielkim banku, takim jak Goldman Sachs lub JP Morgan.

Po drugie, banki inwestycyjne są znane z tego, że wybierają swoich przyszłych pracowników z uczelni związanych z terenami Ivy League. Tamtejsi profesorowie zazwyczaj pełnią rolę mentorów i stają się prawdziwym łącznikiem między bankami a studentami.

Po trzecie, środowisko akademickie ma znaczenie nie tylko dla nawiązywania kontaktów zawodowych, ale także dla samej edukacji.

Banki zatrudniają ludzi, którzy mają praktyczną wiedzę na temat ich biznesu, nawet jeśli nie mają doświadczenia. Otrzymasz szkolenie, ale najpierw musisz mieć podstawy.

A zatem, biorąc pod uwagę powyższe, co należy zrobić ze środowiskiem akademickim?

 • Ucz się tak intensywnie, jak możesz w szkole średniej
 • Nie rezygnuj z takich przedmiotów jak ekonomia, rachunek i matematykaZdaj egzaminy z jak najwyższym wynikiem, ponieważ Twoje stopnie naukowe w liceum pomogą Ci dostać się do college’u Ivy LeagueZostań przyjęty do Ivy League CollegeUkończ najwyższą klasę, bo tylko w ten sposób zwiadowcy i banki Cię zauważą i będą chcieli Cię zatrudnić.Naucz się modelowania finansowego, biorąc udział w kursach online lub stacjonarnychNawiązuj jak najwięcej kontaktów podczas lat nauki. Daj się poznać od najmłodszych lat, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach.PraktykiTen konkretny krok jest dość prosty. Po ukończeniu college’u koniecznie musisz zapisać się na staż. To najlepszy i najbezpieczniejszy sposób, aby wejść do świata bankowości inwestycyjnej, poznać tajniki handlu, zdobyć jak najwięcej, zarabiać pieniądze i wreszcie dać się poznać i pożądać.

  Oto najlepsze staże IB na rok 2019, na które musisz się teraz zgłosić.

  • Staż Houlihan Lokey, który zajmuje 9,680
  • Program Evercore Advisory Summer Analyst and Summer Associate – 9.677Letni analityk Centerview Partners – Nowy Jork – 9.371Program praktyk letnich Perella Weinberg Partners Advisory – 9.293Staż letni analityka w bankowości inwestycyjnej Williama Blaira – 9.255Program RBC Capital Markets Summer Analyst / Associate – 8.781Program stażów letnich UBS – 8.734Globalny staż letni Goldman Sachs – 8.540Programy JP Morgan Corporate, Asset Management oraz Corporate & Investment Bank – 8.522Program stażów letnich w bankowości inwestycyjnej Nomura – 7.880Każdy bankier inwestycyjny, na pytanie „co robi bankier inwestycyjny, powie ci to – praca. Poinformują Cię również, że nie mogą wystarczająco podkreślić, jak ważne jest to. Jak wyjaśniono powyżej, bycie bankierem inwestycyjnym nie jest zwykłą pracą od 9 do 17. Co więcej, jest to praca, która przejmie większość twojego życia, z obfitymi pensjami, nagrodami i osobistymi korzyściami. Będziesz musiał wykonać następujące czynności.

   • Sieć – jest to jeden czasownik, który będzie działał, który będziesz musiał utrwalić w swojej pamięci. Nic nie pomaga bankierowi inwestycyjnemu bardziej niż networking. Im więcej osób spotykasz i nawiązujesz profesjonalne, a nawet przyjacielskie relacje, tym większe masz szanse na wykonywanie swojej pracy. Nie zapominaj, że Twoim zadaniem jako IB jest sprzedaż akcji i obligacji firmom i funduszom. To w końcu wredni ludzie. Przekaż ich na swoją stronę, a połowa twojej pracy jest już wykonana.
   • Poświęć tyle godzin, ile możesz – 8 godzin dziennie to za mało, jeśli jesteś IB. Wstań wcześnie rano, idź do biura i wyjdź późno w nocy. Czemu? Ponieważ „pieniądze nigdy nie śpią, pamiętaj, więc dlaczego miałbyś to robić? Weź udział – w absolutnie wszystkim, co możesz i to jest związane z dziedziną. Szkolenia, staże, spotkania, telefony, akcje organizowane przez Twoją firmę i tak dalej. Bądź obecny i świadomy wszystkiego, co się dzieje. Pokaż innym, że jesteś na topie i że tu zostaniesz. Nie przestawaj się uczyć – rynek finansowy to żywy organizm. Traktuj to jako takie. Zrozum, że to, z czym masz do czynienia, to nie liczby i liczby w arkuszu kalkulacyjnym Excel. To zmienne byty, które musisz kontrolować. Pielęgnuj swoją osobowość zawodową – biorąc pod uwagę fakt, że musisz pracować z ludźmi, Twoja osobowość i umiejętności są kluczowe dla tej pracy. W bankowości inwestycyjnej nie ma miejsca dla nieśmiałych ludzi. Postaw stopę w drzwiach i uśmiechnij się na twarzy. Rozwijaj swoje umiejętności komunikacyjne, a także umiejętności sprzedaży. Bądź czarujący, szykowny, opanowany i elegancki. Poprzez swoje zachowanie pokaż ludziom, że mogą Ci zaufać, ponieważ w końcu wkładają w Twoje ręce wszystkie swoje pieniądze.
    • Pielęgnuj siebie – wierz lub nie, bankierzy odnoszący największe sukcesy to ci, którzy mają hobby i zainteresowania, o których nigdy byś nie pomyślał. Grają w zespole, chodzą na degustacje wina, są biegli w gotowaniu, pływaniu na kitesurfingu, wędrówkach i wspinaczkach górskich tak, jak się do tego urodzili. Nie tylko odnoszą sukcesy w tym, co robią, ale także są wybierani przez swoje banki do obsługi największych rachunków.
    • Powód jest ten sam. Musisz mieć do czynienia z ludźmi w tej pracy. Nie byle jaki, ale bogaci. Jest szansa, że ​​będą zainteresowani tymi samymi rzeczami, które wymieniliśmy powyżej. Jeśli odnosisz się do nich osobiście, jeśli chodzi o te zainteresowania i hobby, twoje konto jest, że tak powiem, w banku.Wniosek

     W tym artykule wyjaśniono takie tematy, jak faktycznie działają banki inwestycyjne, czym jest bank inwestycyjny, co robią bankierzy inwestycyjni, dlaczego bankierzy inwestycyjni muszą pracować przez długie godziny oraz w jaki sposób banki inwestycyjne zarabiają pieniądze.

     Jeśli masz jakieś pytania, odpisz.